دنیای گز آنتیک

استادان اصیل در صنعت تولید گز در تلاشند که محصولاتی را به شما ارایه دهند که به آرامی در دهان شما آب شوند و تمام حواس شما را به آرامی نوازش کنند.

گز آنتیک!

ترکیبات و شرایط نگهداری


مواد متشکله اصلی

گلوکز مایع
ویژگی های گلوکز مایع مورد مصرف در تهیه گز بدون انگبین، باید مطابق با استاندارد ملی ایران 621: سال 1380 ویژگیها و روشهای آزمون گلوکز مایع، باشد.

شکر سفید
ویژگی¬های شکر مصرفی در تهیه گز بدون گز انگبین ،‌ باید مطابق با استاندارد ملی ایران 69 سال : 1378 شکر و استاندارد ملی ایران 3544 : سال 1381 قند و شکر، ویژگی ها و روشهای آزمون میکروبیولوژی،‌ باشد.

مغز پسته

مغز پسته بعلت داشتن آهن خون ساز است و آنهائیکه مبتلا به کم خونی هستند باید حتما روزانه مقدایر پسته بخورند .در تهیه گز از مغزه پسته تازه استفاده می شود .

سفیده تخم مرغ
ویژگیهای سفیده تخم مرغ مورد مصرف در تهیه گز بدون گز انگبین، باید مطابق با استاندارد ملی ایران 219: سال 1374 تخم مرغ خوراکی ‌ باشد.

ترنجبین

ماده ای است شیرین از مَنّها که به صورت شبنم روی گیاه حاج یا خارشتر یا خازبز می نشیند . این ماده خاصیت دارویی نیز دارد .

گلاب

گلاب از تقطیر گل محمدی به دست می آید که از نظر عطر در میان سایر گل ها ممتاز است و خواص درمانی فراوانی دارد. این گیاه همچنین خاصیت دارویی نیز دارد .

عسل و آب
آب مورد مصرف در تهیه گز بدون گز انگبین باید آب آشامیدنی باشد. ویژگی های آب آشامیدنی باید مطابق با استاندارد ملی ایران 1053 : سال 1376 ویژگی های شیمیایی و فیزیکی آب آشامیدنی و استاندارد ملی ایران 1011 : سال 1377 ویژگی های میکروبیولوژی و حد مجاز آلودگی باکتریولوژیکی آب آشامیدنی،‌ باشد.

یادآوری
بجای سفیده تخم مرغ، می¬توان از پودر سفیده تخم مرغ استفاده نمود، که ویژگیهای آن باید مطابق با استاندارد ملی ایران 5949 : سال 1381 پودر سفیده تخم مرغ ویژگیها و روشهای آزمون،‌ باشد.
مقدار 125 گرم پودر سفیده تخم مرغ به همراه 875 گرم آّب آشامیدنی، ‌معادل 1000 گرم سفیده تخم مرغ تازه ‌می باشد.

انواع مغزها
ویژگیهای انواع مغزها شامل مغز بادام ،‌ مغز پسته ،‌ مغز فندق و .... ، مورد استفاده در تهیه گز بدون گز انگبین ،باید با استاندارد ملی ایران 16 : سال 1374 مغز بادام شیرین و استاندارد ملی ایران 218 : سال 1377 مغز پسته و استاندارد ملی ایران 3338 : سال 1372 فندق و سایر استاندارد ملی ایران مربوط، مطابقت داشته باشد. مقدار مغزهای مورد مصرف، بر اساس میزان درصد مغز نوع گز تولید شده، می¬تواند متفاوت باشد،‌که این موضوع باید بر روی بسته بندی فرآورده، ‌درج گردد .

یادآوری
مغز بادام و مغز فندق که در تهیه گز بدون گز انگبین بکار می¬رود، باید پیش از مصرف بو داده شود. میزان آلودگی مغزهای مورد مصرف در این محصول به آفلاتوکسین، باید در حد مجاز بوده و کلیه مغزها از نظر آزمون¬های میکروبی، باید به گونه¬ای باشد ،‌که حدود مجاز تعیین شده و مندرج در استاندارد ملی ایران 2395 : سال 1373 ویژگیهای میکروبیولوژی فرآورده¬های شیرینی و قنادی ‌رعایت گردد.

مواد اختیاری
از مواد غذایی طبیعی از قبیل گلاب،‌ عرق بیدمشک، ‌عسل، ترنجبین، شیر خشت، هل ، زعفران، کاکائو، میوه، در تهیه گز بدون گز انگبین استفاده می¬شود، و مقدار مصرف آن بسته به ذائقه و سلیقه مصرف کننده تغییر می¬کند ولیکن در هر حال باید با استانداردهای ملی ایران مربوطه مطابقت داشته باشد.

شرایط نگهداری :
گز را باید در محلی خشک و خنک، با دمای کمتر از 20 درجه سانتی گراد، دور از نور خورشید، حرارت تجهیزات گرمایشی نگهداری و از قرار گرفتن آن در معرض بخار و مواد شیمیایی جلوگیری کرد. برای نگهداری گز برای مدت طولانی باید آن را با جعبه درون پلاستیک به طوری که هوا نبیند در فریزر قرار داد در این صورت می توان گز را به مدت طولانی نگهداری کرد و چند دقیقه قبل از مصرف از فریزر خارج کرده و آن را استفاده نمود.

مواد تشکیل دهنده گز و ارزش تغذیه ای آن :
شکر، گلوکز، سفیده ی تخم مرغ، گلاب، مغز پسته یا بادام و انگبین های گیاهی همچون ترنجبین، شیر خشت، گز علفی و گز انگبین. (امروزه به خاطر قیمت بسیار گزاف و کمیاب بودن گز انگبین در تهیه گز از آن استفاده نمی شود و به جای آن از ترنجبین استفاده می شود)